### Documentos * [Mitsubishi Electric – Factory Automation (FA) – FREQROL – FR-E800 Series – Catalog.pdf](https://cdn.kyklo.co/assets/W1siZiIsIjIwMjMvMDEvMTMvMDgvMzYvMjIvNWY2MzdmZmEtNTRmZS00M2Q4LTk2NTQtYjA3ODAzMWMwZTMwL01pdHN1YmlzaGklMjBFbGVjdHJpYyUyMC0lMjBGYWN0b3J5JTIwQXV0b21hdGlvbiUyMChGQSklMjAtJTIwRlJFUVJPTCUyMC0lMjBGUi1FODAwJTIwU2VyaWVzJTIwLSUyMENhdGFsb2cucGRmIl1d?sha=498c932ca6c14242) Este produto é um substituto direto para os modelos FR-E860-0017EPA-60 e FRE8600017EPA60. Para mais informações e para iniciar um contato, visite [nossa página de contato](https://mokka-sensors.com.br/#contato).
Especificações
| Parâmetro | Valor |
|---|---|
| Primary brand | Mitsubishi Electric |
| Main function | Variable Speed/Frequency Drive (VSD/VFD) / Inverter |
| Product series / family name | FREQROL FR-E800 series |
| Network frequency | (output) 0.2-590 Hz |
| Functions | Variable Speed/Frequency Drive (VSD/VFD) / Inverter Soft-PWM control High carrier frequency PWM control Selectable among V/F control Advanced magnetic flux vector control Real sensorless vector control PM motor control Maximum and minimum frequency settings Multi-speed operation Acceleration/deceleration pattern Thermal protection DC injection brake Starting frequency JOG operation Output stop (MRS) Stall prevention Regeneration avoidance Frequency jump Rotation display Automatic restart after instantaneous power failure Remote setting Automatic acceleration/deceleration Retry function Carrier frequency selection Fast-response current limit Forward/reverse rotation prevention Operation mode selection Slip compensation Droop control Speed smoothing control Traverse Auto tuning Applied motor selection PID control Easy dancer control Cooling fan operation selection Stop selection (deceleration stop/coasting) Power-failure deceleration stop function Stop-on-contact control PLC function Life diagnosis Maintenance timer Current average monitor Multiple rating Speed control Torque control Torque limit Safety stop function Inverter-to-inverter link function |
| Design | conformal coating Safety comm. (A) 575V class (3-phase) Protocol group A (CC-Link IE TSN / CC-Link IE Field Network Basic / MODBUS/TCP / EtherNet/IP / BACnet/IP) Natural cooling |
| Supply voltage (AC) | 575Vac |
| Type of network | 3-phase/3P |
| Rated current | 1.7A (ND Normal Duty) 2.5A (LD Light duty) 150% In for 60s / 200% In for 3s overload current rating (inverse-time characteristics; normal duty) 120% In for 60s / 150% In for 3s overload current rating (inverse-time characteristics; Light duty) |
| Rated active power (kW) | 750W / 0.75kW (ND Normal Duty) 1.5kW (LD Light duty) |
| Rated power (HP) | 1HP (ND Normal Duty) 2HP (LD Light duty) |
| Protection functions | Overcurrent trip during acceleration Overcurrent trip during constant speed Overcurrent trip during deceleration or stop Regenerative overvoltage trip during acceleration Regenerative overvoltage trip during constant speed Regenerative overvoltage trip during deceleration or stop Inverter overload trip Motor overload trip Heatsink overheat Undervoltage Input phase loss Stall prevention stop Loss of synchronism detection Upper limit fault detection Lower limit fault detection Brake transistor alarm detection Output side earth (ground) fault overcurrent Output short-circuit Output phase loss External thermal relay operation Option fault Communication Option fault Parameter storage device fault PU disconnection Retry count excess CPU fault Abnormal output current detection Inrush current limit circuit fault USB communication fault Analog input error Safety circuit fault Overspeed occurrence Speed deviation excess detection Brake sequence fault PID signal fault Ethernet communication fault Opposite rotation deceleration fault Internal circuit fault User definition error by the PLC function Board combination mismatch Fan alarm Stall prevention (overcurrent) Stall prevention (overvoltage) Regenerative brake pre-alarm Electronic thermal relay function pre-alarm PU stop Maintenance timer warning Parameter write error Operation panel lock Password locked Speed limit indication Safety stop Ethernet communication fault Duplicate IP address IP address fault Incorrect parameter setting |
| Communication protocol | Ethernet Ethernet/IP CC-Link Modbus TCP BACnet/IP |
| Digital inputs | 1 x digital input (sink) (DI0) 1 x digital input (sink) (DI1) 1 x digital input (SS1 safe stop channel 1) 1 x digital input (SS1 safe stop channel 2) |
| Digital outputs | 1 x digital output (SPDT (Single Pole Double Throw contact A/B/C) (programmable) 1 x digital output (programmable) (SO – Safety Monitor Output) |
| Analog inputs | 1 x analog input (0-5Vdc / 0-10Vdc / 0-20mA) 1 x analog input (0-5Vdc / 0-10Vdc / 4-20mA) |
| Analog outputs | 1 x analog output (-10…+10Vdc; 12-bit) |
| Degree of protection | IP20 |
| Ambient air temperature for operation | -20…+60 °C |
| Chemical resistance | Chemical resistance (circuit board coating – IEC60721-3-3 3S2 3C2) |
| Rated apparent power (S) | 1.7kVA (ND Normal Duty) 2.5kVA (LD Light duty) |
| Application type | Smart factory Fans Transfer systems Food processing lines Food Packaging Cutting machines Sprinklers Automotive production lines Pumps |
| Order code / Manufacturer SKU | E860-0017EPA-60 FR-E860-0017EPA-60 |
| Manufacturer product status | Commercialized |
| Equivalent to | FR-E860-0017EPA-60 FRE8600017EPA60 |
| Compliant with standard(s) | cULus CE TUV IEC60721-3-3 (3S2; 3C2) |
| Class | SIL2 PLd |
| Benefits | Compact design Dual overload rating Auto-tune to Induction Motors (IM) and Permanent Magnet (PM) motors Energy saving Downtime reduction |



