Inversor de Frequência Mitsubishi FR-A741-15K 15kW 380-480V 3P Inversor de Frequência Mitsubishi Electric FR-A741-15K 15kW 380-480Vca 3P, com comunicação Modbus RTU. Ideal para aplicações industriais. ## Visão geral Este é um inversor de frequência (VFD/VSD) da série FREQROL FR-A701 da Mitsubishi Electric, projetado para controle de velocidade em motores elétricos trifásicos. Ele opera com uma ampla faixa de tensão de entrada de 380Vca a 480Vca e fornece uma saída de frequência ajustável de 0.2Hz a 400Hz. O equipamento possui capacidade de frenagem regenerativa e suporte ao protocolo de comunicação Modbus RTU, permitindo integração em sistemas de automação e monitoramento. Sua construção robusta e recursos avançados o tornam uma solução versátil para diversas aplicações industriais que exigem controle preciso de velocidade e torque. ## Principais recursos * Controle de velocidade/frequência variável * Frenagem regenerativa * Comunicação Modbus RTU * Ampla faixa de tensão de entrada (380-480Vca) * Potência nominal de 15kW / 20HP * Múltiplas funções de proteção e controle
Especificações
| Parâmetro | Valor |
|---|---|
| Primary brand | Mitsubishi Electric |
| Main function | Variable Speed/Frequency Drive (VSD/VFD) / Inverter |
| Product series / family name | FREQROL FR-A701 series |
| Network frequency | (Supply input) 50/60 Hz (output) 0.2-400 Hz |
| Functions | Variable Speed/Frequency Drive (VSD/VFD) / Inverter Soft-PWM control High carrier frequency PWM control Maximum/minimum frequency setting Frequency jump operation External thermal relay input selection Polarity reversible operation Automatic restart after instantaneous power failure operation Electronic bypass operation Forward/reverse rotation prevention Remote setting Brake sequence Second function Third function Multi-speed operation Original operation continuation at instantaneous power failure Stop-on-contact control Load torque high-speed frequency control Droop control Regeneration avoidance Slip compensation Operation mode selection Offline auto tuning function Online auto tuning function PID control Computer link operation (RS-485) Pre-excitation Notch filter Easy gain tuning Speed feed forward |
| Design | regenerative brk. Forced air cooling |
| Supply voltage (AC) | 380Vac-480Vac (400Vac / 415Vac / 440Vac) |
| Type of network | 3-phase/3P |
| Rated current | 15A 150% In for 60s / 200% In for 3s overload current rating (inverse-time characteristics; Normal duty; 50°C ambient air temperature) 110% In for 60s / 120% In for 3s overload current rating (inverse-time characteristics; Super light duty; 40°C ambient air temperature) 120% In for 60s / 150% In for 3s overload current rating (inverse-time characteristics; Light duty; 50°C ambient air temperature) 200% In for 60s / 250% In for 3s overload current rating (inverse-time characteristics; Heavy duty; 50°C ambient air temperature) |
| Rated active power (kW) | 15kW |
| Rated power (HP) | 20HP |
| Protection functions | Overcurrent during acceleration Overcurrent during constant speed Overcurrent during deceleration Overvoltage during acceleration Overvoltage during constant speed Overvoltage during deceleration Inverter protection thermal operation Motor protection thermal operation Heatsink overheat Instantaneous power failure occurrence Undervoltage Motor overload Output side earth (ground) fault overcurrent Output short-circuit Main circuit element overheat Output phase loss Option fault Parameter error PU disconnection CPU fault Operation panel power supply short circuit 24Vdc power output short-circuit Inrush current limit circuit fault Communication fault (inverter) USB fault Analog input fault Regeneration converter overcurrent Regeneration converter circuit fault Regeneration converter transistor protection thermal Internal circuit fault Power supply fault Input phase loss (not available in initial status) External thermal relay operation PTC thermistor operation Retry count excess Output current detection value excess Opposite rotation deceleration fault Brake sequence fault |
| Communication protocol | Modbus RTU |
| Digital inputs | 1 x digital input (source/sink) (STF) 1 x digital input (source/sink) (STR) 1 x digital input (source/sink) (STOP) 1 x digital input (source/sink) (RH) 1 x digital input (source/sink) (RM) 1 x digital input (source/sink) (RL) 1 x digital input (source/sink) (JOG) 1 x digital input (source/sink) (RT) 1 x digital input (source/sink) (MRS) 1 x digital input (source/sink) (RES) 1 x digital input (source/sink) (AU) 1 x digital input (source/sink) (CS) |
| Digital outputs | 1 x digital output (SPDT (Single Pole Double Throw contact A1/B1/C1) (programmable) 1 x digital output (SPDT Single Pole Double Throw contact A2/B2/C2) (programmable) 1 x digital output (sink/source open collector transistor) (RUN; programmable) 1 x digital output (sink/source open collector transistor) (SU; programmable) 1 x digital output (sink/source open collector transistor) (IPF; programmable) 1 x digital output (sink/source open collector transistor) (OL; programmable) 1 x digital output (sink/source open collector transistor) (FU; programmable) |
| Analog inputs | 1 x analog input (0-5Vdc / 0-10Vdc / 0-20mA) 1 x analog input (0-5Vdc / 0-10Vdc) 1 x analog input (0-5Vdc / 0-10Vdc / 4-20mA) |
| Analog outputs | 1 x analog output (0-10Vdc) |
| Degree of protection | IP00 |
| Customs Tariff Number | 85044090 |
| Application type | Lift |
| Order code / Manufacturer SKU | FR-A741-15K |
| Manufacturer product status | Commercialized |
| Equivalent to | FRA74115K |
| Compliant with standard(s) | UL cUL CE |



