Disjuntor Caixa Moldada WS-V NF-H Mitsubishi 2P 60A 50kA (400V) Termomagnético Conexão Frontal NF125-HV2P60A
Especificações
| Parâmetro | Valor |
|---|---|
| Primary brand | Mitsubishi |
| Main function | Moulded Case Circuit Breaker (MCCB) |
| Product series / family name | WS-V series |
| Sub-range name | NF-H (high-performance class) |
| Functions | Moulded / Molded Case Circuit Breaker (MCCB) |
| Poles | 2-poles (2P) |
| Rated current | 60A |
| Trip current rating | 60 AT |
| Frame current rating | 100 AF |
| Rated impulse voltage (Uimp) | 8 kV |
| Rated insulation voltage (Ui) | 690 V |
| Connection type | Front lugs or bars connection |
| Ultimate short circuit current breaking capacity (Icu) | 100kA (200Vac; IEC60947) 100kA (230Vac; IEC60947) 50kA (380Vac; IEC60947) 50kA (400Vac; IEC60947) 50kA (415Vac; IEC60947) 50kA (440Vac; IEC60947) 30kA (500Vac; IEC60947) 10kA (690Vac; IEC60947) |
| Service short circuit current breaking capacity (Ics) | 75kA (200Vac) 75kA (230Vac) 38kA (380Vac) 38kA (400Vac) 38kA (415Vac) 38kA (440Vac) 23kA (500Vac) 8kA (690Vac) |
| Service short circuit current breaking capacity as a percentage of Icu (Ics%) | (400Vac) 76 % |
| Trip unit type | Thermal-Magnetic (fixed) |
| Protection functions | Thermal protection (Overload) Magnetic protection (Short-circuit) |
| Protection settings | Thermal protection (Overload) — tripping threshold fixed at 60A |
| Dimensions | W90mm x H130mm x D90mm |
| Electrical durability (with load) | (440Vac) 10000 operations |
| Mechanical durability (at no load) | 25000 operations |
| Utilisation category | A |
| Manufacturer product status | Commercialized |
| Equivalent to | NF125HV2P60A |
| Compliant with standard(s) | IEC 60947-2 EN 60947-2 CE marking Marine use approval NK; LR; ABS; GL |
| Benefits | The all-new “World Super V Series (WS-V Series)” built with a new breaking technology is designed to respond to the individual market needs of the receiving and distribution and machineries. This series is the result of revolutionary evolution Equipped with a new cutoff technology to enhance interrupting performance Compatible with the latest standards of various countries to deliver optimal performance according to individual needs. |
| Degree of pollution | 3 |




