Disjuntor Mitsubishi Electric NF100-SRU2P3AY, 2 polos, 3A, 15kA, com auxiliar e bornes verticais. Proteção contra sobrecarga e curto-circuito.
Especificações
| Parâmetro | Valor |
|---|---|
| Primary brand | Mitsubishi |
| Main function | Moulded Case Circuit Breaker (MCCB) |
| Product series / family name | UL 489 Listed MCCBs |
| Sub-range name | NF-S (standard class) |
| Functions | Moulded / Molded Case Circuit Breaker (MCCB) |
| Design | pre-installed auxiliary sw. vertical lead-wire term. block |
| Poles | 2-poles (2P) |
| Rated current | 3A |
| Trip current rating | 3 AT |
| Frame current rating | 100 AF |
| Rated insulation voltage (Ui) | 500 V |
| Connection type | Front lugs or bars connection |
| Short circuit breaking rating | 35kA (240Vac; UL489) |
| Ultimate short circuit current breaking capacity (Icu) | 35kA (230Vac; IEC60947) 15kA (400Vac; IEC60947) 15kA (415Vac; IEC60947) 15kA (440Vac; IEC60947) 10kA (500Vac; IEC60947) |
| Service short circuit current breaking capacity (Ics) | 18kA (230Vac) 8kA (400Vac) 8kA (415Vac) 8kA (440Vac) 5kA (500Vac) |
| Service short circuit current breaking capacity as a percentage of Icu (Ics%) | (400Vac) 53 % |
| Trip unit type | Thermal-Magnetic (fixed) |
| Protection functions | Thermal protection (Overload) Magnetic protection (Short-circuit) |
| Protection settings | Thermal protection (Overload) — tripping threshold fixed at 3A |
| Dimensions | W50mm x H120mm x D90mm |
| Manufacturer product status | Commercialized |
| Equivalent to | NF100SRU2P3AY |
| Rated Voltage (AC) – Phase-to-phase | 240 V |
| Compliant with standard(s) | IEC 60947-2 EN 60947-2 UL 489 CSA C22.2 No.5-02 |
| Benefits | These have one of the smallest sizes in the industry for items supporting 480V and contribute to the design of more compact machinery. They can be used on 480Vac (delta) circuits. (Relevant models – NF100-HRU; NV100-HRU type) There is simultaneous support for various overseas standards and simultaneous marking (UL-cUL-CE-CCC). The breaker related regulations of North America; Europe; China and Japan are supported. Earth leakage protection for inverter and servo circuits has advanced even further. |



