Disjuntor Mitsubishi Electric NF32-SVF2P5A: 2 polos, 5A, 5kA (400V), termomagnético. Proteção confiável para suas instalações elétricas. SKU: NF32-SVF2P5A.
Especificações
| Parâmetro | Valor |
|---|---|
| Primary brand | Mitsubishi |
| Main function | Moulded Case Circuit Breaker (MCCB) |
| Product series / family name | Japan series |
| Sub-range name | NF-S (standard class) |
| Functions | Moulded / Molded Case Circuit Breaker (MCCB) |
| Poles | 2-poles (2P) |
| Rated current | 5A |
| Trip current rating | 5 AT |
| Frame current rating | 30 AF |
| Rated impulse voltage (Uimp) | 6 kV |
| Rated insulation voltage (Ui) | 440 V |
| Connection type | Front lugs or bars connection |
| Ultimate short circuit current breaking capacity (Icu) | 10kA (125Vdc; IEC60947) 7.5kA (200Vac; IEC60947) 7.5kA (230Vac; IEC60947) 5kA (380Vac; IEC60947) 5kA (400Vac; IEC60947) 5kA (415Vac; IEC60947) 2.5kA (440Vac; IEC60947) |
| Service short circuit current breaking capacity (Ics) | 10kA (125Vdc) 7.5kA (200Vac) 7.5kA (230Vac) 5kA (380Vac) 5kA (400Vac) 5kA (415Vac) 2.5kA (440Vac) |
| Service short circuit current breaking capacity as a percentage of Icu (Ics%) | (400Vac) 100 % |
| Trip unit type | Thermal-Magnetic (fixed) |
| Protection functions | Thermal protection (Overload) Magnetic protection (Short-circuit) |
| Protection settings | Thermal protection (Overload) — tripping threshold fixed at 5A |
| Mounting mode | Surface mounting (or DIN rail with optional adapter) |
| Dimensions | W36mm x H100mm x D90mm |
| Electrical durability (with load) | (440Vac) 6000 operations |
| Mechanical durability (at no load) | 10000 operations |
| Utilisation category | A |
| Manufacturer product status | Commercialized |
| Equivalent to | NF32SVF2P5A |
| Compliant with standard(s) | IEC 60947-2 EN 60947-2 GB14048.2 JIS C8201-2-1 Ann.1 Ann.2 TUV approval CE marking CCC recognized |
| Degree of pollution | 3 |


