Motor Spindle Mitsubishi Electric SJ-V 5.5kW Este produto é um motor Spindle da série SJ-V da Mitsubishi Electric, projetado para aplicações de máquinas-ferramenta. Possui eixo reto com feedback absoluto integrado tipo 2 e potência nominal de 5,5kW. O motor opera em uma classe de tensão de 200Vca, entregando um torque nominal de 23,5Nm e velocidade nominal de 1500rpm. O flange de montagem é de 174x174mm e o grau de proteção é IP44, com faixa de temperatura ambiente de operação entre 0 e 40°C.
Especificações
| Parâmetro | Valor |
|---|---|
| Primary brand | Mitsubishi Electric |
| Main function | AC servo motor |
| Product series / family name | SJ-V series |
| Functions | Spindle motor |
| Design | straight shaft built-in absolute feedback encod. type 2 medium inertia |
| Supply voltage (AC) | 200Vac class |
| Rated active power (kW) | 5500W / 5.5kW |
| Rotational speed | 1500rpm 8000rpm (maximum) |
| Torque | 23.5Nm nominal |
| Moment of inertia | 0.015kg.m2 (15kg.cm2) |
| Mounting mode | 174x174mm flange mounting |
| Degree of protection | IP44 |
| Dimensions | H238mm x W186mm x D485mm |
| Net Height (mm) | 238 mm |
| Net Width (mm) | 186 mm |
| Net Depth (mm) | 485 mm |
| Ambient air temperature for operation | 0…+40 °C |
| Ambient air temperature for storage | -20°C…+65 °C |
| Maximum radial load | 980 N |
| Order code / Manufacturer SKU | SJ-V5.5-01T(F) |
| Manufacturer product status | Discontinued |
| Benefits | High-performance spindle motors A vast range of spindle motors is available and all ready to support diversified machine tool needs |


