Para mais informações técnicas ou para discutir suas necessidades de aplicação, entre em contato conosco.
Especificações
| Parâmetro | Valor |
|---|---|
| Primary brand | Mitsubishi Electric |
| Main function | Variable Speed/Frequency Drive (VSD/VFD) / Inverter |
| Product series / family name | FREQROL FR-F700PJ series |
| Network frequency | (output) 0.2-400 Hz |
| Functions | Variable Speed/Frequency Drive (VSD/VFD) / Inverter High carrier frequency PWM control (V/F control) Optimum excitation control General-purpose magnetic flux vector control IPM motor control Maximum/minimum frequency setting Frequency jump operation External thermal relay input selection Automatic restart after instantaneous power failure operation Forward/reverse rotation prevention Remote setting Second function Multi-speed operation Regeneration avoidance Slip compensation Operation mode selection Offline auto tuning function PID control Computer link operation (RS-485) Optimum excitation control Power failure stop Speed smoothing control |
| Design | Forced air cooling |
| Supply voltage (AC) | 380Vac-480Vac (400Vac / 415Vac / 440Vac) |
| Type of network | 3-phase/3P |
| Rated current | 12A 120% In for 60s / 150% In for 0.5s overload current rating (inverse-time characteristic) |
| Rated active power (kW) | 5.5kW |
| Rated power (HP) | 7.5HP / 7-1/2HP |
| Protection functions | Overcurrent during acceleration Overcurrent during constant speed Overcurrent during deceleration Overvoltage during acceleration Overvoltage during constant speed Overvoltage during deceleration Inverter protection thermal operation Motor protection thermal operation Heatsink overheat Output short-circuit Output phase loss Parameter error PU disconnection CPU fault Brake transistor alarm Inrush resistance overheat Analog input error Stall prevention operation Input phase loss (not available in initial status) Output side earth (ground) fault overcurrent at start External thermal relay operation PTC thermistor operation Retry count excess PID signal fault Output current detection value exceeded |
| Communication protocol | Modbus RTU |
| Digital inputs | 1 x digital input (source/sink) (STF) 1 x digital input (source/sink) (STR) 1 x digital input (source/sink) (RH) 1 x digital input (source/sink) (RM) 1 x digital input (source/sink) (AU) |
| Digital outputs | 1 x digital output (SPDT (Single Pole Double Throw contact A/B/C) (programmable) 1 x digital output (sink/source open collector transistor) (RUN; programmable) 1 x digital output (PTO Pulse Train Output) |
| Analog inputs | 1 x analog input (0-5Vdc / 0-10Vdc) 1 x analog input (0-5Vdc / 0-10Vdc / 4-20mA) |
| Degree of protection | IP20 |
| Rated apparent power (S) | 9.1kVA |
| Application type | Fan Pump Air conditioning |
| Order code / Manufacturer SKU | FR-F740PJ-5.5K |
| Manufacturer product status | Commercialized |
| Equivalent to | FRF740PJ55K |
| Compliant with standard(s) | UL cUL CE RoHS |


