## Especificações | Parâmetro | Valor | | :—————————— | :—————————————————————————————————————– | | Marca principal | Mitsubishi Electric | | Função principal | Inversor de Velocidade/Frequência Variável (VSD/VFD) | | Série/Nome da família do produto | Série FREQROL FR-E800 | | Frequência de rede (saída) | 0.2-590 Hz | | Funções | Controle PWM Soft-PWM; Controle PWM de alta frequência; Selecionável entre controle V/F; Controle vetorial avançado de fluxo magnético; Controle vetorial real sem sensor; Controle de motor PM; Configuração de frequência máxima e mínima; Operação multivelocidade; Padrão de aceleração/desaceleração; Proteção térmica; Freio a injeção de CC; Frequência de partida; Operação JOG; Parada de saída (MRS); Prevenção de stall; Evitação de regeneração; Salto de frequência; Padrão de aceleração/desaceleração; Diagnóstico de vida útil; Temporizador de manutenção; Monitor de corrente média; Classificação múltipla; Controle de velocidade; Controle de torque; Limite de torque; Função de parada de segurança; Função de link inversor-a-inversor; | | Design | Revestimento protetor; Comunicação de segurança (B); Classe 200V (trifásico); Grupo de protocolo B (CC-Link IE TSN / CC-Link IE Field Network Basic / MODBUS/TCP / PROFINET); Resfriamento natural | | Tensão de alimentação (CA) | 200Vac-240Vac (220Vac / 230Vac) | | Tipo de rede | Trifásico/3P | | Corrente nominal | 0.8A (ND Normal Duty); 1.3A (LD Light duty); 150% In por 60s / 200% In por 3s corrente de sobrecarga (características inversas; duty normal); 120% In por 60s / 150% In por 3s corrente de sobrecarga (características inversas; duty leve) | | Potência ativa nominal (kW) | 100W / 0.1kW (ND Normal Duty); 200W / 0.2kW (LD Light duty) | | Potência nominal (HP) | 1/8HP (ND Normal Duty); 1/4HP (LD Light duty) | | Funções de proteção | Trip por sobrecorrente durante aceleração, velocidade constante, desaceleração ou parada; Trip por sobretensão regenerativa durante aceleração, velocidade constante, desaceleração ou parada; Trip por sobrecarga do inversor; Trip por sobrecarga do motor; Superaquecimento do dissipador; Subtensão; Perda de fase de entrada; Parada por prevenção de stall; Detecção de perda de sincronismo; Detecção de falha de limite superior e inferior; Detecção de alarme do transistor de freio; Sobrecarga por falha de aterramento no lado da saída; Curto-circuito de saída; Perda de fase de saída; Operação de relé térmico externo; Falha de comunicação de opção; Falha no dispositivo de armazenamento de parâmetros; Desconexão da PU; Excesso de contagem de retentativa; Falha da CPU; Detecção anômala de corrente de saída; Falha no circuito de limitação de corrente de irrupção; Falha de comunicação USB; Erro de entrada analógica; Falha no circuito de segurança; Ocorrência de sobrevelocidade; Excesso de desvio de velocidade; Falha na sequência do freio; Falha no sinal PID; Falha de comunicação Ethernet; Falha de desaceleração de rotação oposta; Falha no circuito interno; Erro de definição do usuário pela função PLC; Incompatibilidade de combinação de placas; Alarme do ventilador; Prevenção de stall (sobrecorrente); Prevenção de stall (sobretensão); Pré-alarme de freio regenerativo; Pré-alarme de relé térmico eletrônico; Erro de gravação de parâmetro; Bloqueio do painel de operação; Bloqueado por senha; Indicação de limite de velocidade; Falha de comunicação Ethernet; Endereço IP duplicado; Falha de endereço IP; Configuração incorreta de parâmetro. | | Protocolo de comunicação | Ethernet PROFINET CC-Link Modbus TCP | | Entradas digitais | 1 x entrada digital (sink) (DI0); 1 x entrada digital (sink) (DI1); 1 x entrada digital (SS1 canal de parada segura 1); 1 x entrada digital (SS1 canal de parada segura 2) | | Saídas digitais | 1 x saída digital (contato SPDT (Single Pole Double Throw A/B/C) (programável)); 1 x saída digital (SO – Saída de Monitor de Segurança) (programável) | | Entradas analógicas | 1 x entrada analógica (0-5Vcc / 0-10Vcc / 0-20mA); 1 x entrada analógica (0-5Vcc / 0-10Vcc / 4-20mA) | | Saídas analógicas | 1 x saída analógica (-10…+10Vcc; 12 bits) | | Grau de proteção | IP20 | | Temperatura do ar ambiente para operação | -20…+60 °C | | Resistência química | Resistência química (revestimento de placa de circuito – IEC60721-3-3 3S2 3C2) | | Potência aparente nominal (S) | 0.3kVA (ND Normal Duty); 0.5kVA (LD Light duty) | | Tipo de aplicação | Fábrica inteligente; Ventiladores; Sistemas de transferência; Linhas de processamento de alimentos; Embalagens de alimentos; Máquinas de corte; Aspersores; Linhas de produção automotivas; Bombas | | Código do pedido / SKU do fabricante | E820-0008EPB-60 FR-E820-0008EPB-60 | | Status do produto do fabricante | Comercializado | | Equivalente a | FR-E820-0008EPB-60 FRE8200008EPB60 | | Em conformidade com normas | cULus CE TUV IEC60721-3-3 (3S2; 3C2) | | Classe | SIL2 PLd | | Benefícios | Design compacto; Classificação de sobrecarga dupla; Autotuning para motores de indução (IM) e de ímã permanente (PM); Economia de energia; Redução de tempo de inatividade |—SEPARATOR—## Documentos * [Mitsubishi Electric – Factory Automation (FA) – FREQROL – FR-E800 Series – Catalog.pdf](https://cdn.kyklo.co/assets/W1siZiIsIjIwMjMvMDEvMTMvMDgvMzYvMjIvNWY2MzdmZmEtNTRmZS00M2Q4LTk2NTQtYjA3ODAzMWMwZTMwL01pdHN1YmlzaGklMjBFbGVjdHJpYyUyMC0lMjBGYWN0b3J5JTIwQXV0b21hdGlvbiUyMChGQSklMjAtJTIwRlJFUVJPTCUyMC0lMjBGUi1FODAwJTIwU2VyaWVzJTIwLSUyMENhdGFsb2cucGRmIl1d?sha=498c932ca6c14242) Este inversor é um componente de alta tecnologia para controle de motores elétricos, oferecendo robustez, flexibilidade e funcionalidades avançadas para aplicações industriais. Entre em contato para mais informações: https://mokka-sensors.com.br/#contato
Especificações
| Parâmetro | Valor |
|---|---|
| Primary brand | Mitsubishi Electric |
| Main function | Variable Speed/Frequency Drive (VSD/VFD) / Inverter |
| Product series / family name | FREQROL FR-E800 series |
| Network frequency | (output) 0.2-590 Hz |
| Functions | Variable Speed/Frequency Drive (VSD/VFD) / Inverter Soft-PWM control High carrier frequency PWM control Selectable among V/F control Advanced magnetic flux vector control Real sensorless vector control PM motor control Maximum and minimum frequency settings Multi-speed operation Acceleration/deceleration pattern Thermal protection DC injection brake Starting frequency JOG operation Output stop (MRS) Stall prevention Regeneration avoidance Frequency jump Rotation display Automatic restart after instantaneous power failure Remote setting Automatic acceleration/deceleration Retry function Carrier frequency selection Fast-response current limit Forward/reverse rotation prevention Operation mode selection Slip compensation Droop control Speed smoothing control Traverse Auto tuning Applied motor selection PID control Easy dancer control Cooling fan operation selection Stop selection (deceleration stop/coasting) Power-failure deceleration stop function Stop-on-contact control PLC function Life diagnosis Maintenance timer Current average monitor Multiple rating Speed control Torque control Torque limit Safety stop function Inverter-to-inverter link function |
| Design | conformal coating Safety comm. (B) 200V class (3-phase) Protocol group B (CC-Link IE TSN / CC-Link IE Field Network Basic / MODBUS/TCP / PROFINET) Natural cooling |
| Supply voltage (AC) | 200Vac-240Vac (220Vac / 230Vac) |
| Type of network | 3-phase/3P |
| Rated current | 0.8A (ND Normal Duty) 1.3A (LD Light duty) 150% In for 60s / 200% In for 3s overload current rating (inverse-time characteristics; normal duty) 120% In for 60s / 150% In for 3s overload current rating (inverse-time characteristics; Light duty) |
| Rated active power (kW) | 100W / 0.1kW (ND Normal Duty) 200W / 0.2kW (LD Light duty) |
| Rated power (HP) | 1/8HP (ND Normal Duty) 1/4HP (LD Light duty) |
| Protection functions | Overcurrent trip during acceleration Overcurrent trip during constant speed Overcurrent trip during deceleration or stop Regenerative overvoltage trip during acceleration Regenerative overvoltage trip during constant speed Regenerative overvoltage trip during deceleration or stop Inverter overload trip Motor overload trip Heatsink overheat Undervoltage Input phase loss Stall prevention stop Loss of synchronism detection Upper limit fault detection Lower limit fault detection Brake transistor alarm detection Output side earth (ground) fault overcurrent Output short-circuit Output phase loss External thermal relay operation Option fault Communication Option fault Parameter storage device fault PU disconnection Retry count excess CPU fault Abnormal output current detection Inrush current limit circuit fault USB communication fault Analog input error Safety circuit fault Overspeed occurrence Speed deviation excess detection Brake sequence fault PID signal fault Ethernet communication fault Opposite rotation deceleration fault Internal circuit fault User definition error by the PLC function Board combination mismatch Fan alarm Stall prevention (overcurrent) Stall prevention (overvoltage) Regenerative brake pre-alarm Electronic thermal relay function pre-alarm PU stop Maintenance timer warning Parameter write error Operation panel lock Password locked Speed limit indication Safety stop Ethernet communication fault Duplicate IP address IP address fault Incorrect parameter setting |
| Communication protocol | Ethernet PROFINET CC-Link Modbus TCP |
| Digital inputs | 1 x digital input (sink) (DI0) 1 x digital input (sink) (DI1) 1 x digital input (SS1 safe stop channel 1) 1 x digital input (SS1 safe stop channel 2) |
| Digital outputs | 1 x digital output (SPDT (Single Pole Double Throw contact A/B/C) (programmable) 1 x digital output (programmable) (SO – Safety Monitor Output) |
| Analog inputs | 1 x analog input (0-5Vdc / 0-10Vdc / 0-20mA) 1 x analog input (0-5Vdc / 0-10Vdc / 4-20mA) |
| Analog outputs | 1 x analog output (-10…+10Vdc; 12-bit) |
| Degree of protection | IP20 |
| Ambient air temperature for operation | -20…+60 °C |
| Chemical resistance | Chemical resistance (circuit board coating – IEC60721-3-3 3S2 3C2) |
| Rated apparent power (S) | 0.3kVA (ND Normal Duty) 0.5kVA (LD Light duty) |
| Application type | Smart factory Fans Transfer systems Food processing lines Food Packaging Cutting machines Sprinklers Automotive production lines Pumps |
| Order code / Manufacturer SKU | E820-0008EPB-60 FR-E820-0008EPB-60 |
| Manufacturer product status | Commercialized |
| Equivalent to | FR-E820-0008EPB-60 FRE8200008EPB60 |
| Compliant with standard(s) | cULus CE TUV IEC60721-3-3 (3S2; 3C2) |
| Class | SIL2 PLd |
| Benefits | Compact design Dual overload rating Auto-tune to Induction Motors (IM) and Permanent Magnet (PM) motors Energy saving Downtime reduction |


