Documentos
Este produto é equivalente a FRE56022KNA. Entre em contato para mais informações sobre o Inversor de Frequência FR-E560-2.2K-NA.
Especificações
| Parâmetro | Valor |
|---|---|
| Primary brand | Mitsubishi Electric |
| Main function | Variable Speed/Frequency Drive (VSD/VFD) / Inverter |
| Product series / family name | FREQROL FR-E500 series |
| Network frequency | (output) 0.2-400 Hz |
| Functions | Variable Speed/Frequency Drive (VSD/VFD) / Inverter Soft-PWM control High carrier frequency PWM control Maximum/minimum frequency setting Frequency jump operation External thermal relay input selection Automatic restart after instantaneous power failure operation Forward/reverse rotation prevention Slip compensation Offline auto tuning function PID control Computer link operation (RS-485) |
| Design | US/CA/MX specification frequency setting with knob Forced air cooling |
| Supply voltage (AC) | 575Vac |
| Type of network | 3-phase/3P |
| Rated current | 150% In for 60s / 200% In for 0.5s overload current rating (inverse-time characteristic) |
| Rated active power (kW) | 2.2kW |
| Rated power (HP) | 3HP |
| Communication protocol | Modbus RTU |
| Digital inputs | 1 x digital input (source/sink) (STF) 1 x digital input (source/sink) (STR) 1 x digital input (source/sink) (RH) 1 x digital input (source/sink) (RM) 1 x digital input (source/sink) (RL) 1 x digital input (source/sink) (MRS) 1 x digital input (source/sink) (RES) |
| Digital outputs | 1 x digital output (SPDT (Single Pole Double Throw contact A/B/C) (Error output) 1 x digital output (open collector transistor) (Operating status output) |
| Analog inputs | 1 x analog input (0-5Vdc / 0-10Vdc) 1 x analog input (0-5Vdc / 0-10Vdc / 4-20mA) |
| Analog outputs | 1 x analog output (can be used as PTO) |
| Degree of protection | IP20 |
| Order code / Manufacturer SKU | FR-E560-2.2K-NA |
| Manufacturer product status | Commercialized |
| Equivalent to | FRE56022KNA |
| Compliant with standard(s) | UL CSA CE EN |



