### Especificações | Parâmetro | Valor | | :——————————— | :—————————————————————————————————— | | Marca principal | Mitsubishi Electric | | Função principal | Inversor de Frequência Variável (VSD/VFD) / Inversor | | Série/família de produtos | FREQROL FR-D700 series | | Frequência da rede (saída) | 0.2-400 Hz | | Tensão de alimentação (CA) | 200VCA-240VCA (220VCA / 230VCA) | | Tipo de rede | Trifásica/3P | | Corrente nominal | 4.2A | | Potência ativa nominal (kW) | 750W / 0.75kW | | Potência nominal (HP) | 1HP | | Protocolo de comunicação | Modbus RTU | | Entradas digitais | 7 (STF, STR, RH, RM, RL, SS1 canal 1, SS1 canal 2) | | Saídas digitais | 4 (SPDT (A/B/C), coletor aberto, PTO, SO) | | Entradas analógicas | 2 (0-5VCC / 0-10VCC; 0-5VCC / 0-10VCC / 4-20mA) | | Grau de proteção | IP20 | | Resistência química | Resistência química (revestimento da placa de circuito – IEC60721-3-3 3S2 3C2) | | Potência aparente nominal (S) | 1.7kVA | | Tipo de aplicação | Transferência, Elevadores, Máquina de Embalagem, Máquinas-ferramenta, Ar condicionado, Ventiladores, Bombas | | Código de pedido / SKU do fabricante | FR-D720-042-CC | | Status do produto do fabricante | Comercializado | | Equivalente a | FRD720042CC | | Em conformidade com norma(s) | EN ISO 13849-1 Categoria 3, EN62061 IEC61508 SIL2 PLd, IEC60721-3-3 (3S2; 3C2) |—SEPARATOR—### Documentos * Mitsubishi Electric – Factory Automation (FA) – FREQROL – FR-D700 Series – Catalog.pdf: [https://cdn.kyklo.co/assets/W1siZiIsIjIwMjMvMDEvMTMvMDgvMzUvNTAvNjNiYmNhNDgtYmEyYy00N2ZmLThjMTgtYWM1YjJlOTk4ZWJiL01pdHN1YmlzaGklMjBFbGVjdHJpYyUyMC0lMjBGYWN0b3J5JTIwQXV0b21hdGlvbiUyMChGQSklMjAtJTIwRlJFUVJPTCUyMC0lMjBGUi1ENzAwJTIwU2VyaWVzJTIwLSUyMENhdGFsb2cucGRmIl1d?sha=51f3817f17f28c39](https://cdn.kyklo.co/assets/W1siZiIsIjIwMjMvMDEvMTMvMDgvMzUvNTAvNjNiYmNhNDgtYmEyYy00N2ZmLThjMTgtYWM1YjJlOTk4ZWJiL01pdHN1YmlzaGklMjBFbGVjdHJpYyUyMC0lMjBGYWN0b3J5JTIwQXV0b21hdGlvbiUyMChGQSklMjAtJTIwRlJFUVJPTCUyMC0lMjBGUi1ENzAwJTIwU2VyaWVzJTIwLSUyMENhdGFsb2cucGRmIl1d?sha=51f3817f17f28c39) Este produto é equivalente ao FRD720042CC. [Entre em contato para mais informações](https://mokka-sensors.com.br/#contato)
Especificações
| Parâmetro | Valor |
|---|---|
| Primary brand | Mitsubishi Electric |
| Main function | Variable Speed/Frequency Drive (VSD/VFD) / Inverter |
| Product series / family name | FREQROL FR-D700 series |
| Network frequency | (output) 0.2-400 Hz |
| Functions | Variable Speed/Frequency Drive (VSD/VFD) / Inverter Soft-PWM control High carrier frequency PWM control Maximum/minimum frequency setting Frequency jump operation External thermal relay input selection Automatic restart after instantaneous power failure operation Forward/reverse rotation prevention Remote setting Second function Multi-speed operation Regeneration avoidance Slip compensation Operation mode selection Offline auto tuning function PID control Computer link operation (RS-485) Optimum excitation control Power failure stop Speed smoothing control |
| Design | conformal coating Heatsnk. cooling |
| Supply voltage (AC) | 200Vac-240Vac (220Vac / 230Vac) |
| Type of network | 3-phase/3P |
| Rated current | 4.2A 150% In for 60s / 200% In for 0.5s overload current rating (inverse-time characteristic) |
| Rated active power (kW) | 750W / 0.75kW |
| Rated power (HP) | 1HP |
| Protection functions | Overcurrent during acceleration Overcurrent during constant speed Overcurrent during deceleration Overvoltage during acceleration Overvoltage during constant speed Overvoltage during deceleration Inverter protection thermal operation Motor protection thermal operation Heatsink overheat Output short-circuit Parameter error PU disconnection CPU fault Brake transistor alarm Inrush resistance overheat Analog input error Stall prevention operation Safety circuit fault Output phase loss Output side earth (ground) fault overcurrent at start External thermal relay operation PTC thermistor operation Retry count excess Output current detection value exceeded Input phase loss |
| Communication protocol | Modbus RTU |
| Digital inputs | 1 x digital input (source/sink) (STF) 1 x digital input (source/sink) (STR) 1 x digital input (source/sink) (RH) 1 x digital input (source/sink) (RM) 1 x digital input (source/sink) (RL) 1 x digital input (SS1 safe stop channel 1) 1 x digital input (SS1 safe stop channel 2) |
| Digital outputs | 1 x digital output (SPDT (Single Pole Double Throw contact A/B/C) (programmable) 1 x digital output (open collector transistor) (programmable) 1 x digital output (PTO Pulse Train Output for indicator) 1 x digital output (programmable) (SO – Safety Monitor Output) |
| Analog inputs | 1 x analog input (0-5Vdc / 0-10Vdc) 1 x analog input (0-5Vdc / 0-10Vdc / 4-20mA) |
| Degree of protection | IP20 |
| Chemical resistance | Chemical resistance (circuit board coating – IEC60721-3-3 3S2 3C2) |
| Rated apparent power (S) | 1.7kVA |
| Application type | Transfer Lifts Packaging Machine tools Air conditioning Fans Pumps |
| Order code / Manufacturer SKU | FR-D720-042-CC |
| Manufacturer product status | Commercialized |
| Equivalent to | FRD720042CC |
| Compliant with standard(s) | EN ISO 13849-1 Category 3 EN62061 IEC61508 SIL2 PLd IEC60721-3-3 (3S2; 3C2) |



