## Inversor de Frequência Mitsubishi Electric 11kW FR-A721-11K O Inversor de Frequência Mitsubishi Electric FR-A721-11K é uma solução avançada para controle de velocidade de motores elétricos. Projetado para aplicações que exigem precisão e eficiência, este equipamento se destaca pela sua capacidade de frenagem regenerativa e comunicação Modbus RTU. ### Visão geral O Inversor de Frequência Mitsubishi Electric FR-A721-11K, pertencente à série FREQROL FR-A701, é um dispositivo de velocidade/frequência variável (VSD/VFD) projetado para operar com fontes de alimentação trifásicas de 200 a 240V. Com uma potência nominal de 11kW (15HP) e capacidade de corrente de 46A, ele oferece um controle de frequência de saída que varia de 0,2 a 400Hz, adaptando-se a uma ampla gama de necessidades operacionais. Este modelo incorpora recursos essenciais como controle PWM (Pulse Width Modulation) de alta frequência e controle PWM de Soft, garantindo um funcionamento suave e eficiente do motor. A capacidade de comunicação via Modbus RTU facilita a integração em sistemas de automação e supervisão, permitindo monitoramento e controle remoto. Sua robustez é evidenciada pela capacidade de lidar com sobrecargas, conforme os diferentes modos de operação e tempos especificados. ### Principais recursos * Controle de velocidade/frequência variável (VSD/VFD) * Inversor com frenagem regenerativa * Controle PWM de Soft e alta frequência PWM * Capacidade de comunicação Modbus RTU * Ampla gama de funções de controle e proteção * Resfriamento por ar forçado ### Especificações | Parâmetro | Valor
Especificações
| Parâmetro | Valor |
|---|---|
| Primary brand | Mitsubishi Electric |
| Main function | Variable Speed/Frequency Drive (VSD/VFD) / Inverter |
| Product series / family name | FREQROL FR-A701 series |
| Network frequency | (Supply input) 50/60 Hz (output) 0.2-400 Hz |
| Functions | Variable Speed/Frequency Drive (VSD/VFD) / Inverter Soft-PWM control High carrier frequency PWM control Maximum/minimum frequency setting Frequency jump operation External thermal relay input selection Polarity reversible operation Automatic restart after instantaneous power failure operation Electronic bypass operation Forward/reverse rotation prevention Remote setting Brake sequence Second function Third function Multi-speed operation Original operation continuation at instantaneous power failure Stop-on-contact control Load torque high-speed frequency control Droop control Regeneration avoidance Slip compensation Operation mode selection Offline auto tuning function Online auto tuning function PID control Computer link operation (RS-485) Pre-excitation Notch filter Easy gain tuning Speed feed forward |
| Design | regenerative brk. Forced air cooling |
| Supply voltage (AC) | 200Vac-240Vac (220Vac / 230Vac) |
| Type of network | 3-phase/3P |
| Rated current | 46A 150% In for 60s / 200% In for 3s overload current rating (inverse-time characteristics; Normal duty; 50°C ambient air temperature) 110% In for 60s / 120% In for 3s overload current rating (inverse-time characteristics; Super light duty; 40°C ambient air temperature) 120% In for 60s / 150% In for 3s overload current rating (inverse-time characteristics; Light duty; 50°C ambient air temperature) 200% In for 60s / 250% In for 3s overload current rating (inverse-time characteristics; Heavy duty; 50°C ambient air temperature) |
| Rated active power (kW) | 11kW |
| Rated power (HP) | 15HP |
| Protection functions | Overcurrent during acceleration Overcurrent during constant speed Overcurrent during deceleration Overvoltage during acceleration Overvoltage during constant speed Overvoltage during deceleration Inverter protection thermal operation Motor protection thermal operation Heatsink overheat Instantaneous power failure occurrence Undervoltage Motor overload Output side earth (ground) fault overcurrent Output short-circuit Main circuit element overheat Output phase loss Option fault Parameter error PU disconnection CPU fault Operation panel power supply short circuit 24Vdc power output short-circuit Inrush current limit circuit fault Communication fault (inverter) USB fault Analog input fault Regeneration converter overcurrent Regeneration converter circuit fault Regeneration converter transistor protection thermal Internal circuit fault Power supply fault Input phase loss (not available in initial status) External thermal relay operation PTC thermistor operation Retry count excess Output current detection value excess Opposite rotation deceleration fault Brake sequence fault |
| Communication protocol | Modbus RTU |
| Digital inputs | 1 x digital input (source/sink) (STF) 1 x digital input (source/sink) (STR) 1 x digital input (source/sink) (STOP) 1 x digital input (source/sink) (RH) 1 x digital input (source/sink) (RM) 1 x digital input (source/sink) (RL) 1 x digital input (source/sink) (JOG) 1 x digital input (source/sink) (RT) 1 x digital input (source/sink) (MRS) 1 x digital input (source/sink) (RES) 1 x digital input (source/sink) (AU) 1 x digital input (source/sink) (CS) |
| Digital outputs | 1 x digital output (SPDT (Single Pole Double Throw contact A1/B1/C1) (programmable) 1 x digital output (SPDT Single Pole Double Throw contact A2/B2/C2) (programmable) 1 x digital output (sink/source open collector transistor) (RUN; programmable) 1 x digital output (sink/source open collector transistor) (SU; programmable) 1 x digital output (sink/source open collector transistor) (IPF; programmable) 1 x digital output (sink/source open collector transistor) (OL; programmable) 1 x digital output (sink/source open collector transistor) (FU; programmable) |
| Analog inputs | 1 x analog input (0-5Vdc / 0-10Vdc / 0-20mA) 1 x analog input (0-5Vdc / 0-10Vdc) 1 x analog input (0-5Vdc / 0-10Vdc / 4-20mA) |
| Analog outputs | 1 x analog output (0-10Vdc) |
| Degree of protection | IP00 |
| Application type | Lift |
| Order code / Manufacturer SKU | FR-A721-11K |
| Manufacturer product status | Commercialized |
| Equivalent to | FRA72111K |
| Compliant with standard(s) | UL cUL CE |


