Documentos
Para informações sobre compatibilidade e substituições, consulte a documentação técnica.
Entre em contato para mais informações sobre o Filtro Harmônico Ativo FREQROL FR-HC2.
Especificações
| Parâmetro | Valor |
|---|---|
| Primary brand | Mitsubishi Electric |
| Main function | Filter unit |
| Product series / family name | FREQROL FR-HC2 series |
| Functions | Active harmonics filter / high power factor converter / power regeneration unit PWM control |
| Design | 3-phase (3P) 400V class Forced air cooling |
| Supply voltage (AC) | 380Vac-460Vac (400Vac / 415Vac / 440Vac) |
| Type of network | 3-phase/3P |
| Rated current | 31A |
| Rated active power (kW) | 15kW |
| Rated power (HP) | 20HP |
| Protection functions | Overcurrent Overvoltage Converter protection thermal Fin overheat Instantaneous power failure Undervoltage Input phase loss HC2 dedicated board disconnection Input power supply fault Parameter error Converter CPU fault Operation panel power supply short circuit 24Vdc power output short-circuit Inrush current limit circuit fault Internal circuit fault External thermal relay operation (not available in initial status) PU disconnection Retry count excess Input current detection value exceeded |
| Degree of protection | IP20 |
| Order code / Manufacturer SKU | FR-HC2-H15K |
| Manufacturer product status | Commercialized |
| Equivalent to | FRHC2H15K |
| Compliant with standard(s) | UL cUL KC EAC |



