Meta descrição: Drive Spindle Mitsubishi Electric MDS-D-SPJ3-110, 11kW, 36A, 200-230Vac. Ideal para aplicações industriais exigentes. Saiba mais!
Especificações
| Parâmetro | Valor |
|---|---|
| Primary brand | Mitsubishi Electric |
| Main function | AC servo drive |
| Product series / family name | MDS-D-SPJ3 series |
| Functions | Spindle drive unit sine wave PWM control/current control method fully closed loop control |
| Design | forced ventilation cooling |
| Supply voltage (AC) | 200Vac-230Vac (200V class; 220Vac / 230Vac) |
| Type of network | 3-phase input (3P) |
| Rated current | 36A |
| Rated active power (kW) | 11kW |
| Communication protocol | No communication interface |
| Dimensions | H300mm x W172mm x D200mm |
| Net Height (mm) | 300 mm |
| Net Width (mm) | 172 mm |
| Net Depth (mm) | 200 mm |
| Ambient air temperature for operation | 0…+55 °C |
| Ambient air temperature for storage | -15°C…+70 °C |
| Current consumption | 35.4A input |
| Order code / Manufacturer SKU | MDS-D-SPJ3-110 |
| Manufacturer product status | Commercialized |


