Unidade de drive spindle Mitsubishi Electric MDS-EJ-SP-100, corrente nominal 18A, tensão de alimentação 200-230Vac (3P). Ideal para controle de alta performance com recursos de segurança STO e SBC. SKU: MDS-EJ-SP-100.
Especificações
| Parâmetro | Valor |
|---|---|
| Primary brand | Mitsubishi Electric |
| Main function | AC servo drive |
| Product series / family name | MDS-EJ series |
| Functions | Spindle drive unit sine wave PWM control/current control method fully closed loop control |
| Design | forced ventilation cooling |
| Supply voltage (AC) | 200Vac-230Vac (200V class; 220Vac / 230Vac) |
| Type of network | 3-phase input (3P) |
| Rated current | 18A |
| Communication protocol | No communication interface |
| Dimensions | H250mm x W105mm x D200mm |
| Net Height (mm) | 250 mm |
| Net Width (mm) | 105 mm |
| Net Depth (mm) | 200 mm |
| Ambient air temperature for operation | 0…+55 °C |
| Ambient air temperature for storage | -15°C…+70 °C |
| Current consumption | 16A input |
| Maximum current | 100 A |
| Order code / Manufacturer SKU | MDS-EJ-SP-100 |
| Manufacturer product status | Commercialized |
| Benefits | Ultra-compact drive units with built-in pwr. supplies contribute to reduced control panel size. The servo control-dedicated core processor realizes an increase in control speed leading to improved basic performance. This drive contributes to high-speed; high-accuracy control. Safe torque off (STO) and safe brake control (SBC) are supported in effort to enhance safety features. MDS-EJH 400V system drive unit is available. |


