Este disjuntor protetor de motor (MPCB) Mitsubishi Electric, SKU MMP-T32 0.63A, da série WS-V, possui 3 polos e capacidade de interrupção de 100kA. Ideal para proteção de motores.
Especificações
| Parâmetro | Valor |
|---|---|
| Primary brand | Mitsubishi |
| Main function | Motor Protection Circuit Breaker (MPCB) |
| Product series / family name | WS-V series |
| Sub-range name | MMP-T Motor Circuit Breakers |
| Functions | Thermal-Magnetic Motor Protection Circuit Breaker (MPCB) / Manual Mot. Protector Starter |
| Poles | 3-poles (3P) |
| Rated current | 0.63A |
| Trip current rating | 0.63 AT |
| Frame current rating | 32 AF |
| Rated operating voltage (Ue) | 200-690 V |
| Rated impulse voltage (Uimp) | 6 kV |
| Rated insulation voltage (Ui) | 690 V |
| Connection type | Screw-clamp |
| Ultimate short circuit current breaking capacity (Icu) | 100kA (200Vac; IEC60947) 100kA (240Vac; IEC60947) 100kA (400Vac; IEC60947) 100kA (415Vac; IEC60947) 100kA (440Vac; IEC60947) 100kA (460Vac; IEC60947) 100kA (500Vac; IEC60947) 100kA (600Vac; IEC60947) 100kA (690Vac; IEC60947) |
| Service short circuit current breaking capacity (Ics) | 100kA (200Vac) 100kA (240Vac) 100kA (400Vac) 100kA (415Vac) 100kA (440Vac) 100kA (460Vac) 100kA (500Vac) 100kA (600Vac) 100kA (690Vac) |
| Service short circuit current breaking capacity as a percentage of Icu (Ics%) | (400Vac) 100 % |
| Trip unit type | Thermal-Magnetic (adjustable) |
| Protection functions | Thermal protection (Overload) Magnetic protection (Short-circuit) |
| Protection settings | Thermal protection (Overload) — adjustable tripping threshold 0.4A…0.63A |
| Mounting mode | Surface mounting (or DIN rail with optional adapter) |
| Electrical durability (with load) | 100000 operations |
| Mechanical durability (at no load) | 100000 operations |
| Utilisation category | AC-3 |
| Manufacturer product status | Commercialized |
| Equivalent to | MMPT32063A |
| Compliant with standard(s) | IEC 60947-2 IEC 60947-4-1 EN 60947-2 EN 60947-4-1 GB14048.2 JIS C8201-2-1 Ann.1 JIS 8201-4-1 |
| Benefits | Protects failure of the industrial motor by means of a single device One Motor Circuit Breaker can detect overload operation and phase-loss operation of a motor and also makes it possible to cut off short-circuit current. This compact body Motor Circuit Breaker achieves a rated short-circuit breaking capacity of 100kA (200/240V). Improves safety during product maintenance The Motor Circuit Breaker is provided with a DIN and VDE standards-compliant charging part protection cover as standard. This cover helps to improve safety during maintenance work. Reduces the size of the control board and distribution board The internal structure of the Motor Circuit Breaker has been optimized to reduce depth. When a connection conductor unit (UT-MT) is used it will further reduce the size of the control board and distribution board. it can be assembled with an auxiliary contact/alarm contact unit as well as a short-circuit indicator unit (displays in red when short-circuit occurs) in a 45mm-width body. |


