Disjuntor Caixa Moldada Mitsubishi Electric NF250-CV3P200A 200A
Este disjuntor trifásico de caixa moldada (MCCB) da série WS-V (NF-C) possui corrente nominal de 200A e capacidade de interrupção de curto-circuito de 25kA a 400Vac.
A unidade de disparo termo-magnética fixa garante proteção confiável contra sobrecargas e curtos-circuitos, sendo adequado para conexões frontais por meio de terminais ou barras condutoras.
Para mais informações ou para discutir suas necessidades de aplicação, entre em contato conosco.
Especificações
| Parâmetro | Valor |
|---|---|
| Primary brand | Mitsubishi |
| Main function | Moulded Case Circuit Breaker (MCCB) |
| Product series / family name | WS-V series |
| Sub-range name | NF-C (economy class) |
| Functions | Moulded / Molded Case Circuit Breaker (MCCB) |
| Poles | 3-poles (3P) |
| Rated current | 200A |
| Trip current rating | 200 AT |
| Frame current rating | 225 AF |
| Rated impulse voltage (Uimp) | 8 kV |
| Rated insulation voltage (Ui) | 600 V |
| Connection type | Front lugs or bars connection |
| Ultimate short circuit current breaking capacity (Icu) | 15kA (250Vdc; IEC60947) 36kA (200Vac; IEC60947) 36kA (230Vac; IEC60947) 25kA (380Vac; IEC60947) 25kA (400Vac; IEC60947) 25kA (415Vac; IEC60947) 15kA (440Vac; IEC60947) 10kA (500Vac; IEC60947) |
| Service short circuit current breaking capacity (Ics) | 12kA (250Vdc) 27kA (200Vac) 27kA (230Vac) 19kA (380Vac) 19kA (400Vac) 19kA (415Vac) 12kA (440Vac) 8kA (500Vac) |
| Service short circuit current breaking capacity as a percentage of Icu (Ics%) | (400Vac) 76 % |
| Trip unit type | Thermal-Magnetic (fixed) |
| Protection functions | Thermal protection (Overload) Magnetic protection (Short-circuit) |
| Protection settings | Thermal protection (Overload) — tripping threshold fixed at 200A |
| Dimensions | W105mm x H165mm x D92mm |
| Electrical durability (with load) | (440Vac) 4000 operations |
| Mechanical durability (at no load) | 8000 operations |
| Utilisation category | A |
| Manufacturer product status | Commercialized |
| Equivalent to | NF250CV3P200A |
| Compliant with standard(s) | IEC 60947-2 EN 60947-2 TUV approval CE marking Marine use approval NK; LR; ABS; GL |
| Benefits | The all-new “World Super V Series (WS-V Series)” built with a new breaking technology is designed to respond to the individual market needs of the receiving and distribution and machineries. This series is the result of revolutionary evolution Equipped with a new cutoff technology to enhance interrupting performance Compatible with the latest standards of various countries to deliver optimal performance according to individual needs. |
| Degree of pollution | 3 |



