Disjuntor Mitsubishi Electric NF250-SVU3P150AS, 3 polos, 150A, 480Vca, listado UL489, com bornes. Consulte detalhes técnicos e manuais.
Especificações
| Parâmetro | Valor |
|---|---|
| Primary brand | Mitsubishi |
| Main function | Moulded Case Circuit Breaker (MCCB) |
| Product series / family name | UL 489 Listed MCCBs |
| Sub-range name | NF-S (standard class) |
| Functions | Moulded / Molded Case Circuit Breaker (MCCB) |
| Design | lug kit |
| Poles | 3-poles (3P) |
| Rated current | 150A |
| Trip current rating | 150 AT |
| Frame current rating | 250 AF |
| Rated voltage (AC) | 480Vac (UL 489) |
| Rated impulse voltage (Uimp) | 8 kV |
| Rated insulation voltage (Ui) | 690 V |
| Connection type | Front lugs or bars connection |
| Short circuit breaking rating | 65kA (240Vac; UL489) 35kA (480Vac; UL489) |
| Ultimate short circuit current breaking capacity (Icu) | 65kA (230Vac; IEC60947) 36kA (380Vac; IEC60947) 36kA (400Vac; IEC60947) 36kA (415Vac; IEC60947) 36kA (440Vac; IEC60947) 25kA (500Vac; IEC60947) 8kA (690Vac; IEC60947) |
| Service short circuit current breaking capacity (Ics) | 33kA (230Vac) 18kA (380Vac) 18kA (400Vac) 18kA (415Vac) 18kA (440Vac) 13kA (500Vac) 4kA (690Vac) |
| Service short circuit current breaking capacity as a percentage of Icu (Ics%) | (400Vac) 50 % |
| Trip unit type | Thermal-Magnetic (fixed) |
| Protection functions | Thermal protection (Overload) Magnetic protection (Short-circuit) |
| Protection settings | Thermal protection (Overload) — tripping threshold fixed at 150A |
| Dimensions | W105mm x H185mm x D92mm |
| Utilisation category | A |
| Manufacturer product status | Commercialized |
| Equivalent to | NF250SVU3P150AS |
| Compliant with standard(s) | IEC 60947-2 EN 60947-2 UL 489 CSA C22.2 No.5-02 TUV approval CE marking |
| Benefits | The all-new “World Super V Series (WS-V Series)” built with a new breaking technology is designed to respond to the individual market needs of the receiving and distribution and machineries. This series is the result of revolutionary evolution Equipped with a new cutoff technology to enhance interrupting performance Compatible with the latest standards of various countries to deliver optimal performance according to individual needs. |
| Degree of pollution | 3 |


