Entre em contato conosco para saber mais. [https://mokka-sensors.com.br/#contato](https://mokka-sensors.com.br/#contato)
Especificações
| Parâmetro | Valor |
|---|---|
| Primary brand | Mitsubishi Electric |
| Main function | HMI / Display unit |
| Product series / family name | Industrial automation > HMIs (Human Machine Interfaces) > GOT2000 series |
| Sub-range name | GOT2000 – GT25 series |
| Functions | High-performance Graphic Operation Programmable Terminal (GOT / PT) touchscreen HMI |
| Design | built-in CC-Link IE Field unit |
| Supply voltage (AC) | 100Vac-240Vac (120Vac / 208Vac / 220Vac / 230Vac) |
| Display | 8.4″ 640x480pixels (VGA) TFT 65536 (65k) color display with LED backlight / Analog resistive film digitizer |
| Color | Black frame |
| Memory capacity | 32MBytes (ROM) 80MBytes (RAM) |
| Connection type | 2 x USB Type A (host) connectors USB mini-B (device) connector 9-pin D-Sub male connector (RS-232) 9-pin D-Sub female connector (RS-422/RS-485) RJ45 port (Ethernet) |
| Communication protocol | RS-232 RS-422 RS-485 Ethernet CC-Link |
| Mounting mode | Flush |
| Degree of protection | IP67 |
| Dimensions | W241mm x H194mm x D52mm W9.49″ x H7.64″ x D2.05″ |
| Door cut-out height | 6.93″ / 176 mm |
| Door cut-out width | 8.94″ / 227 mm |
| Ambient air temperature for operation | +32°F…+131°F / 0°C…+55 °C |
| Ambient air temperature for storage | -4°F…+140°F / -20°C…+60 °C |
| Humidity | 10% to 90% (non-condensing) |
| Power consumption | 11 W |
| Contents | GT11-50BAT Lithium battery GT15-J71GF13-T2 CC-Link IE Field unit |
| Order code / Manufacturer SKU | GT2508-VTBA-GF |
| Manufacturer product status | Commercialized |
| Equivalent to | GT2508VTBAGF |
| Compliant with standard(s) | CE EAC cUL UL KC IEC 61131-2 JIS B 3502 |
| Electrical durability | 60 000 hours |
| Storage type | SD card slot |
Documentos
- Mitsubishi Electric – GOT2000 HMIs – Catalog.pdf
- Mitsubishi Electric – FA product – Catalog.pdf
- Mitsubishi Electric – HMI – GOT2000 rugged models HMIs – Brochure.pdf
- Mitsubishi Electric – HMI – GOT2000 series and GOT Simple HMIs – Brochure.pdf
- Mitsubishi Electric – HMI – GOT2000 wide screen models – Brochure.pdf



