### Documentos * [Mitsubishi Electric – GOT2000 HMIs – Catalog.pdf](https://cdn.kyklo.co/assets/W1siZiIsIjIwMjQvMDIvMTEvMDkvNTAvMDMvMjBmODQxYWQtNDE3Ny00OGE0LWEzZGEtNjM5Y2I5MzUyODE1L01pdHN1YmlzaGklMjBFbGVjdHJpYyUyMC0lMjBHT1QyMDAwJTIwSE1JcyUyMC0lMjBDYXRhbG9nLnBkZiJdXQ?sha=2e3ec878d47318ea) * [Mitsubishi Electric – FA product – Catalog.pdf](https://cdn.kyklo.co/assets/W1siZiIsIjIwMjQvMDIvMTEvMDkvMzAvNDMvMGU0NjAwMjctZjNlNi00Zjg4LTg0MjEtNGQ1ODQ3ZTQ5YmM0L01pdHN1YmlzaGklMjBFbGVjdHJpYyUyMC0lMjBGQSUyMHByb2R1Y3QlMjAtJTIwQ2F0YWxvZy5wZGYiXV0?sha=b3051e6b11b395d4) * [Mitsubishi Electric – HMI – GOT2000 series and GOT Simple HMIs – Brochure.pdf](https://cdn.kyklo.co/assets/W1siZiIsIjIwMjQvMDIvMTEvMDkvNTMvMzgvNTJkZWM4NWItYmJiMi00YTgxLWEyMmQtNmUzNDFhNzNjM2I4L01pdHN1YmlzaGklMjBFbGVjdHJpYyUyMC0lMjBITUklMjAtJTIwR09UMjAwMCUyMHNlcmllcyUyMGFuZCUyMEdPVCUyMFNpbXBsZSUyMEhNSXMlMjAtJTIwQnJvY2h1cmUucGRmIl1d?sha=996fa46eb23fa296)
O GT2710-STBA-GF é um substituto direto para o modelo GT2710STBAGF.
Entre em contato para mais informações. [https://mokka-sensors.com.br/#contato](https://mokka-sensors.com.br/#contato)
Especificações
| Parâmetro | Valor |
|---|---|
| Primary brand | Mitsubishi Electric |
| Main function | HMI / Display unit |
| Product series / family name | Industrial automation > HMIs (Human Machine Interfaces) > GOT2000 series |
| Sub-range name | GOT2000 – GT27 series |
| Functions | Advanced Graphic Operation Programmable Terminal (GOT / PT) touchscreen HMI |
| Design | built-in CC-Link IE Field unit |
| Supply voltage (AC) | 100Vac-240Vac (120Vac / 208Vac / 220Vac / 230Vac) |
| Display | 10.4″ 800x600pixels (SVGA) TFT 65536 (65k) color display with LED backlight / Analog resistive film digitizer |
| Color | Black frame |
| Memory capacity | 57MBytes (ROM) 128MBytes (RAM) |
| Connection type | 2 x USB Type A (host) connectors USB mini-B (device) connector 9-pin D-Sub male connector (RS-232) 9-pin D-Sub female connector (RS-422/RS-485) RJ45 port (Ethernet) |
| Communication protocol | RS-232 RS-422 RS-485 Ethernet CC-Link |
| Mounting mode | Flush |
| Degree of protection | IP67 |
| Dimensions | W303mm x H218mm x D52mm W11.93″ x H8.58″ x D2.05″ |
| Door cut-out height | 7.87″ / 200 mm |
| Door cut-out width | 11.38″ / 289 mm |
| Ambient air temperature for operation | +32°F…+131°F / 0°C…+55 °C |
| Ambient air temperature for storage | -4°F…+140°F / -20°C…+60 °C |
| Humidity | 10% to 90% (non-condensing) |
| Power consumption | 17 W |
| Contents | GT11-50BAT Lithium battery GT15-J71GF13-T2 CC-Link IE Field unit |
| Order code / Manufacturer SKU | GT2710-STBA-GF |
| Manufacturer product status | Commercialized |
| Equivalent to | GT2710STBAGF |
| Compliant with standard(s) | CE EAC cUL UL KC IEC 61131-2 JIS B 3502 |
| Electrical durability | 60 000 hours |
| Benefits | multi-touch gesture and multimedia Video / RGB functions |
| Storage type | SD card slot |



