## Especificações | Parâmetro | Valor | | :—————————- | :———————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————————- | | Marca principal | Mitsubishi Electric | | Função principal | Inversor de Velocidade/Frequência Variável (VSD/VFD) / Inversor | | Série / Nome da família | FREQROL FR-D700 series | | Frequência de rede (saída) | 0.2-400 Hz | | Tensão de alimentação (CA) | 200Vac-240Vac (220Vac / 230Vac) | | Tipo de rede | Monofásico / 1P | | Corrente nominal | 4.2A (corrente de sobrecarga de 150% In por 60s / 200% In por 0.5s – característica de tempo inverso) | | Potência ativa nominal (kW) | 750W / 0.75kW | | Potência nominal (HP) | 1HP | | Funções de proteção | Sobrecorrente na aceleração, Sobretensão na aceleração, Sobretensão na desaceleração, Operação térmica do inversor, Operação térmica do motor, Superaquecimento do dissipador de calor, Curto-circuito na saída, Erro de parâmetro, Desconexão da PU, Falha da CPU, Alarme do transistor de freio, Superaquecimento da resistência de entrada, Erro de entrada analógica, Operação de prevenção de stall, Falha do circuito de segurança, Perda de fase na saída, Falha de terra (aterramento) no lado da saída, Sobrecarga na partida, Contagem excessiva de tentativas, Valor de detecção de corrente de saída excedido | | Protocolo de comunicação | Modbus RTU | | Entradas digitais | 1 x entrada digital (fonte/dreno) (STF), 1 x entrada digital (fonte/dreno) (STR), 1 x entrada digital (fonte/dreno) (RH), 1 x entrada digital (fonte/dreno) (RM), 1 x entrada digital (fonte/dreno) (RL), 1 x entrada digital (canal de parada segura SS1 canal 1), 1 x entrada digital (canal de parada segura SS1 canal 2) | | Saídas digitais | 1 x saída digital (contato SPDT A/B/C – programável), 1 x saída digital (transistor de coletor aberto – programável), 1 x saída digital (PTO – Pulse Train Output para indicador), 1 x saída digital (SO – Safety Monitor Output – programável) | | Entradas analógicas | 1 x entrada analógica (0-5Vcc / 0-10Vcc), 1 x entrada analógica (0-5Vcc / 0-10Vcc / 4-20mA) | | Grau de proteção | IP20 | | Potência aparente nominal (S) | 1.7kVA | | Tipo de aplicação | Transferência, Elevadores, Máquinas de embalagem, Máquinas-ferramenta, Ar condicionado, Ventiladores, Bombas | | Código de pedido / SKU | FR-D720S-042-N7 | | Status do produto do fabricante | Comercializado | | Equivalente a | FRD720S042N7 | | Em conformidade com normas | EN ISO 13849-1 Categoria 3, EN62061, IEC61508 SIL2 PLd |—SEPARATOR—## Documentos * [Mitsubishi Electric – Factory Automation (FA) – FREQROL – FR-D700 Series – Catalog.pdf](https://cdn.kyklo.co/assets/W1siZiIsIjIwMjMvMDEvMTMvMDgvMzUvNTAvNjNiYmNhNDgtYmEyYy00N2ZmLThjMTgtYWM1YjJlOTk4ZWJiL01pdHN1YmlzaGklMjBFbGVjdHJpYyUyMC0lMjBGYWN0b3J5JTIwQXV0b21hdGlvbiUyMChGQSklMjAtJTIwRlJFUVJPTCUyMC0lMjBGUi1ENzAwJTIwU2VyaWVzJTIwLSUyMENhdGFsb2cucGRmIl1d?sha=51f3817f17f28c39) Este produto é um componente essencial para o controle de motores em diversas aplicações industriais.
Para mais informações ou para discutir suas necessidades de automação, entre em contato conosco.
Especificações
| Parâmetro | Valor |
|---|---|
| Primary brand | Mitsubishi Electric |
| Main function | Variable Speed/Frequency Drive (VSD/VFD) / Inverter |
| Product series / family name | FREQROL FR-D700 series |
| Network frequency | (output) 0.2-400 Hz |
| Functions | Micro Variable Speed/Frequency Drive (VSD/VFD) / Inverter Soft-PWM control High carrier frequency PWM control Maximum/minimum frequency setting Frequency jump operation External thermal relay input selection Automatic restart after instantaneous power failure operation Forward/reverse rotation prevention Remote setting Second function Multi-speed operation Regeneration avoidance Slip compensation Operation mode selection Offline auto tuning function PID control Computer link operation (RS-485) Optimum excitation control Power failure stop Speed smoothing control |
| Design | specific firmware Heatsnk. cooling |
| Supply voltage (AC) | 200Vac-240Vac (220Vac / 230Vac) |
| Type of network | Single-phase / 1P |
| Rated current | 4.2A 150% In for 60s / 200% In for 0.5s overload current rating (inverse-time characteristic) |
| Rated active power (kW) | 750W / 0.75kW |
| Rated power (HP) | 1HP |
| Protection functions | Overcurrent during acceleration Overcurrent during constant speed Overcurrent during deceleration Overvoltage during acceleration Overvoltage during constant speed Overvoltage during deceleration Inverter protection thermal operation Motor protection thermal operation Heatsink overheat Output short-circuit Parameter error PU disconnection CPU fault Brake transistor alarm Inrush resistance overheat Analog input error Stall prevention operation Safety circuit fault Output phase loss Output side earth (ground) fault overcurrent at start External thermal relay operation PTC thermistor operation Retry count excess Output current detection value exceeded |
| Communication protocol | Modbus RTU |
| Digital inputs | 1 x digital input (source/sink) (STF) 1 x digital input (source/sink) (STR) 1 x digital input (source/sink) (RH) 1 x digital input (source/sink) (RM) 1 x digital input (source/sink) (RL) 1 x digital input (SS1 safe stop channel 1) 1 x digital input (SS1 safe stop channel 2) |
| Digital outputs | 1 x digital output (SPDT (Single Pole Double Throw contact A/B/C) (programmable) 1 x digital output (open collector transistor) (programmable) 1 x digital output (PTO Pulse Train Output for indicator) 1 x digital output (programmable) (SO – Safety Monitor Output) |
| Analog inputs | 1 x analog input (0-5Vdc / 0-10Vdc) 1 x analog input (0-5Vdc / 0-10Vdc / 4-20mA) |
| Degree of protection | IP20 |
| Rated apparent power (S) | 1.7kVA |
| Application type | Transfer Lifts Packaging Machine tools Air conditioning Fans Pumps |
| Order code / Manufacturer SKU | FR-D720S-042-N7 |
| Manufacturer product status | Commercialized |
| Equivalent to | FRD720S042N7 |
| Compliant with standard(s) | EN ISO 13849-1 Category 3 EN62061 IEC61508 SIL2 PLd |



