Reator CC trifásico de 400V da Mitsubishi Electric, 5.5kW (7.5HP), modelo FR-HEL-H5.5K. Unidade de filtragem para inversores FREQROL.
Especificações
| Parâmetro | Valor |
|---|---|
| Primary brand | Mitsubishi Electric |
| Main function | Filter unit |
| Functions | DC reactor / choke |
| Design | 3-phase (3P) 400V class |
| Rated active power (kW) | 5.5kW |
| Rated power (HP) | 7.5HP / 7-1/2HP |
| Technical compatibility with | FREQROL FR-A800 FREQROL FR-A800 Plus FREQROL FR-F800 FREQROL FR-E700 FREQROL FR-F700PJ FREQROL FR-D700 |
| Order code / Manufacturer SKU | FR-HEL-H5.5K |
| Manufacturer product status | Commercialized |
| Equivalent to | FRHELH55K |


