### Especificações | Parâmetro | Valor | | :———————————– | :————————————————————————————————- | | Marca principal | Mitsubishi Electric | | Função principal | Conversor de velocidade/frequência (VSD/VFD) / Inversor | | Série do produto / Nome da família | Série FREQROL FR-D700 | | Frequência da rede (saída) | 0,2-400 Hz | | Projeto | Especificação US/CA/MX. Resfriamento por dissipador de calor. | | Tensão de alimentação (CA) | 200Vac-240Vac (220Vac / 230Vac) | | Tipo de rede | Trifásico/3P | | Corrente nominal | 0,8A. Corrente de sobrecarga de 150% In por 60s / 200% In por 0,5s (característica de tempo inverso) | | Potência ativa nominal (kW) | 100W / 0,1kW | | Potência nominal (HP) | 1/8HP | | Potência aparente nominal (S) | 0,3kVA | | Funções de proteção | Sobrecarga, subtensão, sobretensão, sobreaquecimento, curto-circuito, perda de fase, etc. | | Protocolo de comunicação | Modbus RTU | | Entradas digitais | 7 x entradas digitais configuráveis | | Saídas digitais | 4 x saídas digitais configuráveis | | Entradas analógicas | 2 x entradas analógicas | | Grau de proteção | IP20 | | Tipo de aplicação | Transferência, elevadores, máquinas de embalagem, máquinas-ferramenta, ar condicionado, ventiladores, bombas | | Código de pedido / SKU do fabricante | FR-D720-008-NA | | Status do produto do fabricante | Comercializado | | Equivalente a | FRD720008NA | | Em conformidade com as normas | EN ISO 13849-1 Categoria 3, EN62061, IEC61508 SIL2 PLd | ### Documentos * [Mitsubishi Electric – Factory Automation (FA) – FREQROL – FR-D700 Series – Catalog.pdf](https://cdn.kyklo.co/assets/W1siZiIsIjIwMjMvMDEvMTMvMDgvMzUvNTAvNjNiYmNhNDgtYmEyYy00N2ZmLThjMTgtYWM1YjJlOTk4ZWJiL01pdHN1YmlzaGklMjBFbGVjdHJpYyUyMC0lMjBGYWN0b3J5JTIwQXV0b21hdGlvbiUyMChGQSklMjAtJTIwRlJFUVJPTCUyMC0lMjBGUi1ENzAwJTIwU2VyaWVzJTIwLSUyMENhdGFsb2cucGRmIl1d?sha=51f3817f17f28c39) Este produto é um inversor de frequência Mitsubishi Electric. Entre em contato para mais informações. https://mokka-sensors.com.br/#contato
Especificações
| Parâmetro | Valor |
|---|---|
| Primary brand | Mitsubishi Electric |
| Main function | Variable Speed/Frequency Drive (VSD/VFD) / Inverter |
| Product series / family name | FREQROL FR-D700 series |
| Network frequency | (output) 0.2-400 Hz |
| Functions | Variable Speed/Frequency Drive (VSD/VFD) / Inverter Soft-PWM control High carrier frequency PWM control Maximum/minimum frequency setting Frequency jump operation External thermal relay input selection Automatic restart after instantaneous power failure operation Forward/reverse rotation prevention Remote setting Second function Multi-speed operation Regeneration avoidance Slip compensation Operation mode selection Offline auto tuning function PID control Computer link operation (RS-485) Optimum excitation control Power failure stop Speed smoothing control |
| Design | US/CA/MX specification Heatsnk. cooling |
| Supply voltage (AC) | 200Vac-240Vac (220Vac / 230Vac) |
| Type of network | 3-phase/3P |
| Rated current | 0.8A 150% In for 60s / 200% In for 0.5s overload current rating (inverse-time characteristic) |
| Rated active power (kW) | 100W / 0.1kW |
| Rated power (HP) | 1/8HP |
| Protection functions | Overcurrent during acceleration Overcurrent during constant speed Overcurrent during deceleration Overvoltage during acceleration Overvoltage during constant speed Overvoltage during deceleration Inverter protection thermal operation Motor protection thermal operation Heatsink overheat Output short-circuit Parameter error PU disconnection CPU fault Brake transistor alarm Inrush resistance overheat Analog input error Stall prevention operation Safety circuit fault Output phase loss Output side earth (ground) fault overcurrent at start External thermal relay operation PTC thermistor operation Retry count excess Output current detection value exceeded Input phase loss |
| Communication protocol | Modbus RTU |
| Digital inputs | 1 x digital input (source/sink) (STF) 1 x digital input (source/sink) (STR) 1 x digital input (source/sink) (RH) 1 x digital input (source/sink) (RM) 1 x digital input (source/sink) (RL) 1 x digital input (SS1 safe stop channel 1) 1 x digital input (SS1 safe stop channel 2) |
| Digital outputs | 1 x digital output (SPDT (Single Pole Double Throw contact A/B/C) (programmable) 1 x digital output (open collector transistor) (programmable) 1 x digital output (PTO Pulse Train Output for indicator) 1 x digital output (programmable) (SO – Safety Monitor Output) |
| Analog inputs | 1 x analog input (0-5Vdc / 0-10Vdc) 1 x analog input (0-5Vdc / 0-10Vdc / 4-20mA) |
| Degree of protection | IP20 |
| Rated apparent power (S) | 0.3kVA |
| Application type | Transfer Lifts Packaging Machine tools Air conditioning Fans Pumps |
| Order code / Manufacturer SKU | FR-D720-008-NA |
| Manufacturer product status | Commercialized |
| Equivalent to | FRD720008NA |
| Compliant with standard(s) | EN ISO 13849-1 Category 3 EN62061 IEC61508 SIL2 PLd |


