Disjuntor Caixa Moldada Mitsubishi WS-V NF-R, 2 polos, 160A, 150kA, conexão frontal. SKU: NF250-RGV2P125A. Unidade de proteção termomagnética ajustável. Conforme IEC 60947-2.
Especificações
| Parâmetro | Valor |
|---|---|
| Primary brand | Mitsubishi |
| Main function | Moulded Case Circuit Breaker (MCCB) |
| Product series / family name | WS-V series |
| Sub-range name | NF-R (high-performance class) |
| Functions | Moulded / Molded Case Circuit Breaker (MCCB) |
| Poles | 2-poles (2P) |
| Rated current | 160A |
| Trip current rating | 160 AT |
| Frame current rating | 250 AF |
| Rated impulse voltage (Uimp) | 8 kV |
| Rated insulation voltage (Ui) | 690 V |
| Connection type | Front lugs or bars connection |
| Ultimate short circuit current breaking capacity (Icu) | 150kA (200Vac; IEC60947) 150kA (230Vac; IEC60947) 150kA (380Vac; IEC60947) 150kA (400Vac; IEC60947) 150kA (415Vac; IEC60947) 125kA (440Vac; IEC60947) |
| Service short circuit current breaking capacity (Ics) | 150kA (200Vac) 150kA (230Vac) 150kA (380Vac) 150kA (400Vac) 150kA (415Vac) 125kA (440Vac) |
| Service short circuit current breaking capacity as a percentage of Icu (Ics%) | (400Vac) 100 % |
| Trip unit type | Thermal-Magnetic (adjustable) |
| Protection functions | Thermal protection (Overload) Magnetic protection (Short-circuit) |
| Protection settings | Thermal protection (Overload) — adjustable tripping threshold 125A…160A |
| Dimensions | W105mm x H165mm x D92mm |
| Electrical durability (with load) | (440Vac) 10000 operations |
| Mechanical durability (at no load) | 25000 operations |
| Utilisation category | A |
| Manufacturer product status | Commercialized |
| Equivalent to | NF250RGV2P125A |
| Compliant with standard(s) | IEC 60947-2 EN 60947-2 CE marking Marine use approval LR; ABS; GL |
| Benefits | The all-new “World Super V Series (WS-V Series)” built with a new breaking technology is designed to respond to the individual market needs of the receiving and distribution and machineries. This series is the result of revolutionary evolution Equipped with a new cutoff technology to enhance interrupting performance Compatible with the latest standards of various countries to deliver optimal performance according to individual needs. |
| Degree of pollution | 3 |


