Disjuntor Caixa Moldada Mitsubishi NF30-CS3P5AWY, 3 polos, corrente nominal de 5A e capacidade de interrupção de 1,5kA. Ideal para aplicações que exigem proteção confiável.
Especificações
| Parâmetro | Valor |
|---|---|
| Primary brand | Mitsubishi |
| Main function | Moulded Case Circuit Breaker (MCCB) |
| Product series / family name | WS-V series |
| Sub-range name | NF-C (economy class) |
| Functions | Moulded / Molded Case Circuit Breaker (MCCB) |
| Design | pre-installed auxiliary sw. (left side) vertical lead-wire term. block |
| Poles | 3-poles (3P) |
| Rated current | 5A |
| Trip current rating | 5 AT |
| Frame current rating | 30 AF |
| Rated impulse voltage (Uimp) | 4 kV |
| Rated insulation voltage (Ui) | 500 V |
| Connection type | Front lugs or bars connection |
| Ultimate short circuit current breaking capacity (Icu) | 2.5kA (200Vac; IEC60947) 2.5kA (230Vac; IEC60947) 1.5kA (380Vac; IEC60947) 1.5kA (400Vac; IEC60947) 1.5kA (415Vac; IEC60947) |
| Service short circuit current breaking capacity (Ics) | 2kA (200Vac) 2kA (230Vac) 1.5kA (380Vac) 1.5kA (400Vac) 1.5kA (415Vac) |
| Service short circuit current breaking capacity as a percentage of Icu (Ics%) | (400Vac) 100 % |
| Trip unit type | Thermal-Magnetic (fixed) |
| Protection functions | Thermal protection (Overload) Magnetic protection (Short-circuit) |
| Protection settings | Thermal protection (Overload) — tripping threshold fixed at 5A |
| Mounting mode | Surface mounting (or DIN rail with optional adapter) |
| Dimensions | W67.5mm x H96mm x D67mm |
| Electrical durability (with load) | (415Vac) 6000 operations |
| Mechanical durability (at no load) | 10000 operations |
| Utilisation category | A |
| Manufacturer product status | Commercialized |
| Equivalent to | NF30CS3P5AWY |
| Compliant with standard(s) | IEC 60947-2 EN 60947-2 TUV approval CE marking Marine use approval NK; LR; ABS |
| Benefits | The all-new “World Super V Series (WS-V Series)” built with a new breaking technology is designed to respond to the individual market needs of the receiving and distribution and machineries. This series is the result of revolutionary evolution Equipped with a new cutoff technology to enhance interrupting performance Compatible with the latest standards of various countries to deliver optimal performance according to individual needs. |
| Degree of pollution | 2 |



