O disjuntor caixa moldada Mitsubishi Electric NF400-SW4P250A faz parte da série WS-V (NF-S), configurado com 4 polos e corrente nominal de 250A. Possui unidade de disparo termomagnética fixa e capacidade de interrupção de curto-circuito (Icu) de 45kA a 400Vac.
A linha WS-V introduz uma nova tecnologia de ruptura para aprimorar o desempenho de interrupção, atendendo aos padrões mais recentes e às necessidades específicas de cada mercado. Sua conexão frontal por terminais ou barras oferece versatilidade na instalação elétrica.
Verifique os documentos para mais detalhes técnicos.
Especificações
| Parâmetro | Valor |
|---|---|
| Primary brand | Mitsubishi |
| Main function | Moulded Case Circuit Breaker (MCCB) |
| Product series / family name | WS-V series |
| Sub-range name | NF-S (standard class) |
| Functions | Moulded / Molded Case Circuit Breaker (MCCB) |
| Poles | 4-poles (4P) |
| Rated current | 250A |
| Trip current rating | 250 AT |
| Frame current rating | 400 AF |
| Rated impulse voltage (Uimp) | 8 kV |
| Rated insulation voltage (Ui) | 690 V |
| Connection type | Front lugs or bars connection |
| Ultimate short circuit current breaking capacity (Icu) | 40kA (250Vdc; IEC60947) 85kA (200Vac; IEC60947) 85kA (230Vac; IEC60947) 50kA (380Vac; IEC60947) 45kA (400Vac; IEC60947) 45kA (415Vac; IEC60947) 42kA (440Vac; IEC60947) 30kA (500Vac; IEC60947) 10kA (690Vac; IEC60947) |
| Service short circuit current breaking capacity (Ics) | 40kA (250Vdc) 85kA (200Vac) 85kA (230Vac) 50kA (380Vac) 45kA (400Vac) 45kA (415Vac) 42kA (440Vac) 30kA (500Vac) 10kA (690Vac) |
| Service short circuit current breaking capacity as a percentage of Icu (Ics%) | (400Vac) 100 % |
| Trip unit type | Thermal-Magnetic (fixed) |
| Protection functions | Thermal protection (Overload) Magnetic protection (Short-circuit) |
| Protection settings | Thermal protection (Overload) — tripping threshold fixed at 250A |
| Dimensions | W185mm x H257mm x D155mm |
| Electrical durability (with load) | (440Vac) 1000 operations |
| Mechanical durability (at no load) | 6000 operations |
| Utilisation category | A |
| Manufacturer product status | Commercialized |
| Equivalent to | NF400SW4P250A |
| Compliant with standard(s) | IEC 60947-2 EN 60947-2 CE marking |
| Benefits | The all-new “World Super V Series (WS-V Series)” built with a new breaking technology is designed to respond to the individual market needs of the receiving and distribution and machineries. This series is the result of revolutionary evolution Equipped with a new cutoff technology to enhance interrupting performance Compatible with the latest standards of various countries to deliver optimal performance according to individual needs. |
| Degree of pollution | 3 |



