Disjuntor Caixa Moldada Mitsubishi NF630-CW3P630A 630A 3P 36kA Disjuntor caixa moldada Mitsubishi Electric NF630-CW3P630A, série WS-V, NF-C, 3 polos, corrente nominal de 630A e capacidade de interrupção de 36kA a 400V. Ideal para aplicações de distribuição. ## Visão geral Este disjuntor caixa moldada (MCCB) da série WS-V da Mitsubishi Electric, modelo NF-C (classe econômica), é um dispositivo de proteção trifásico (3P) projetado para correntes nominais de 630A. Ele oferece uma capacidade de interrupção de curto-circuito (Icu) de 36kA em 400Vac, em conformidade com a norma IEC60947. Equipado com uma unidade de disparo termomagnética fixa, o disjuntor garante proteção contra sobrecargas térmicas e curtos-circuitos magnéticos. Sua conexão é feita por meio de terminais frontais ou barras, proporcionando flexibilidade na instalação. A série WS-V incorpora nova tecnologia de corte para aprimorar o desempenho de interrupção e é compatível com os mais recentes padrões internacionais. ## Principais recursos * Disjuntor caixa moldada (MCCB) * 3 polos (3P) * Corrente nominal de 630A * Capacidade de interrupção de 36kA (400Vac) * Unidade de disparo termomagnética fixa * Conexão por terminais frontais ou barras
Especificações
| Parâmetro | Valor |
|---|---|
| Primary brand | Mitsubishi |
| Main function | Moulded Case Circuit Breaker (MCCB) |
| Product series / family name | WS-V series |
| Sub-range name | NF-C (economy class) |
| Functions | Moulded / Molded Case Circuit Breaker (MCCB) |
| Poles | 3-poles (3P) |
| Rated current | 630A |
| Trip current rating | 630 AT |
| Frame current rating | 630 AF |
| Rated impulse voltage (Uimp) | 8 kV |
| Rated insulation voltage (Ui) | 690 V |
| Connection type | Front lugs or bars connection |
| Ultimate short circuit current breaking capacity (Icu) | 20kA (250Vdc; IEC60947) 50kA (200Vac; IEC60947) 50kA (230Vac; IEC60947) 40kA (380Vac; IEC60947) 36kA (400Vac; IEC60947) 36kA (415Vac; IEC60947) 36kA (440Vac; IEC60947) 18kA (500Vac; IEC60947) |
| Service short circuit current breaking capacity (Ics) | 10kA (250Vdc) 25kA (200Vac) 25kA (230Vac) 20kA (380Vac) 18kA (400Vac) 18kA (415Vac) 18kA (440Vac) 9kA (500Vac) |
| Service short circuit current breaking capacity as a percentage of Icu (Ics%) | (400Vac) 50 % |
| Trip unit type | Thermal-Magnetic (fixed) |
| Protection functions | Thermal protection (Overload) Magnetic protection (Short-circuit) |
| Protection settings | Thermal protection (Overload) — tripping threshold fixed at 630A |
| Dimensions | W140mm x H257mm x D134mm |
| Electrical durability (with load) | (440Vac) 1000 operations |
| Mechanical durability (at no load) | 6000 operations |
| Utilisation category | A |
| Manufacturer product status | Commercialized |
| Equivalent to | NF630CW3P630A |
| Compliant with standard(s) | IEC 60947-2 EN 60947-2 CE marking Marine use approval NK; LR; ABS; GL |
| Benefits | The all-new “World Super V Series (WS-V Series)” built with a new breaking technology is designed to respond to the individual market needs of the receiving and distribution and machineries. This series is the result of revolutionary evolution Equipped with a new cutoff technology to enhance interrupting performance Compatible with the latest standards of various countries to deliver optimal performance according to individual needs. |
| Degree of pollution | 3 |



