Disjuntor Caixa Moldada (MCCB) da Mitsubishi Electric, série WS-V NV-H, de 3 polos, 30A, com proteção contra fuga à terra ajustável (100-500mA) e capacidade de interrupção de 10kA. Ideal para aplicações que exigem alta performance e confiabilidade.
Este MCCB oferece proteção contra sobrecarga, curto-circuito e fuga à terra, com unidade de disparo termomagnética e conexão frontal. Equipado com tecnologia de ponta para segurança e eficiência em sistemas elétricos.
Especificações
| Parâmetro | Valor |
|---|---|
| Primary brand | Mitsubishi |
| Main function | Moulded Case Circuit Breaker (MCCB) with embedded earth leakage protection / ELCB |
| Product series / family name | WS-V series |
| Sub-range name | NV-H (high-performance class) harmonic surge ready |
| Functions | Moulded Case Circuit Breaker (MCCB) with embedded earth leakage protection / Earth Leakage Circuit Breaker (ELCB) |
| Design | high-speed type |
| Poles | 3-poles (3P) |
| Rated current | 30A |
| Trip current rating | 30 AT |
| Frame current rating | 50 AF |
| Residual current sensitivity | 100mA / 200mA / 500mA (adjustable) |
| Rated impulse voltage (Uimp) | 6 kV |
| Connection type | Front lugs or bars connection |
| Ultimate short circuit current breaking capacity (Icu) | 25kA (100Vac; IEC60947) 25kA (200Vac; IEC60947) 25kA (230Vac; IEC60947) 10kA (400Vac; IEC60947) 10kA (415Vac; IEC60947) 10kA (440Vac; IEC60947) |
| Service short circuit current breaking capacity (Ics) | 19kA (100Vac) 19kA (200Vac) 19kA (230Vac) 8kA (400Vac) 8kA (415Vac) 8kA (440Vac) |
| Service short circuit current breaking capacity as a percentage of Icu (Ics%) | (400Vac) 80 % |
| Trip unit type | Thermal-Magnetic (fixed) |
| Protection functions | Thermal protection (Overload) Magnetic protection (Short-circuit) Earth leakage protection |
| Protection settings | Thermal protection (Overload) — tripping threshold fixed at 30A |
| Mounting mode | Surface mounting (or DIN rail with optional adapter) |
| Dimensions | W75mm x H130mm x D90mm |
| Electrical durability (with load) | 8000 operations |
| Mechanical durability (at no load) | 15000 operations |
| Utilisation category | A |
| Manufacturer product status | Commercialized |
| Equivalent to | NV63HV3P30A100 |
| Rated Voltage (AC) – Phase-to-phase | 100-440 V |
| Compliant with standard(s) | IEC 60947-2 EN 60947-2 CE marking |
| Benefits | The all-new “World Super V Series (WS-V Series)” built with a new breaking technology is designed to respond to the individual market needs of the receiving and distribution and machineries. This series is the result of revolutionary evolution Equipped with a new cutoff technology to enhance interrupting performance Compatible with the latest standards of various countries to deliver optimal performance according to individual needs. |
| Degree of pollution | 2 |


