Motor Spindle Mitsubishi Electric 15kW SJ-V Série Eixo Reto Motor Spindle Mitsubishi Electric SJ-V15-01T(M) de 15kW, 200Vca, 1500rpm e 70Nm, com encoder absoluto. Ideal para aplicações em máquinas operatrizes.
Especificações
| Parâmetro | Valor |
|---|---|
| Primary brand | Mitsubishi Electric |
| Main function | AC servo motor |
| Product series / family name | SJ-V series |
| Functions | Spindle motor |
| Design | straight shaft built-in absolute feedback encod. type 2 medium inertia |
| Supply voltage (AC) | 200Vac class |
| Rated active power (kW) | 15kW |
| Rotational speed | 1500rpm 6000rpm (maximum) |
| Torque | 70Nm nominal |
| Moment of inertia | 0.06kg.m2 (60kg.cm2) |
| Mounting mode | 250x250mm flange size with foot mounting |
| Degree of protection | IP44 |
| Dimensions | H328mm x W272mm x D579.5mm |
| Net Height (mm) | 328 mm |
| Net Width (mm) | 272 mm |
| Net Depth (mm) | 579.5 mm |
| Ambient air temperature for operation | 0…+40 °C |
| Ambient air temperature for storage | -20°C…+65 °C |
| Maximum radial load | 2940 N |
| Order code / Manufacturer SKU | SJ-V15-01T(M) |
| Manufacturer product status | Discontinued |
| Benefits | High-performance spindle motors A vast range of spindle motors is available and all ready to support diversified machine tool needs |




