Motores Spindle Mitsubishi Electric SJ-V
Motores de alta performance para aplicações em máquinas operatrizes.
A Mitsubishi Electric oferece uma linha completa de motores spindle para atender às mais diversas demandas industriais.
Modelos da série SJ-V garantem desempenho e confiabilidade.
Saiba mais sobre o Motor Spindle Mitsubishi Electric SJ-V22-01ZT(M).
Marca: Mitsubishi Electric
SKU: SJ-V22-01ZT(M)
Especificações
| Parâmetro | Valor |
|---|---|
| Primary brand | Mitsubishi Electric |
| Main function | AC servo motor |
| Product series / family name | SJ-V series |
| Functions | Spindle motor |
| Design | straight shaft built-in absolute feedback encod. type 2 high-speed bearing medium inertia |
| Supply voltage (AC) | 200Vac class |
| Rated active power (kW) | 22kW |
| Rotational speed | 1500rpm 8000rpm (maximum) |
| Torque | 118Nm nominal |
| Moment of inertia | 0.08kg.m2 (80kg.cm2) |
| Mounting mode | 250x250mm flange size with foot mounting |
| Degree of protection | IP44 |
| Dimensions | H332mm x W272mm x D649.5mm |
| Net Height (mm) | 332 mm |
| Net Width (mm) | 272 mm |
| Net Depth (mm) | 649.5 mm |
| Ambient air temperature for operation | 0…+40 °C |
| Ambient air temperature for storage | -20°C…+65 °C |
| Maximum radial load | 2940 N |
| Order code / Manufacturer SKU | SJ-V22-01ZT(M) |
| Manufacturer product status | Commercialized |
| Benefits | High-performance spindle motors A vast range of spindle motors is available and all ready to support diversified machine tool needs |



